Devamı için aşağıya kaydırın

Çatıların tamiratı onarımı ve tadilatı çatıların şekline göre değişen yalıtım uygulamalarından oluşmaktadır. Çatı tamiratı, ısı yalıtım levha veya şilte formunda çeşitli ısı yalıtım materyalleriyle uygulanır. Çatı örtüsü ile tavan döşemesi arasında boş ve işlevsiz alanların olduğu binalarda, ısı yalıtımı tavan döşemesi üzerine döşenerek uygulanır. Çatı arasının yaşam mekanı olarak kullanıldığı binalarda ise ısı yalıtımı çatı seviyesinde yapılır. Ahşap konstrüksiyon çatılarda ısı yalıtımı merteklerin arasına, altına veya üstüne uygulanabilir. Betonarme kırma çatılarda ise genellikle beton yüzeyin üstüne uygulanır.

Teras çatı ısı yalıtımı

Teras çatı ısı yalıtımı, su yalıtımı katmanının üstüne veya altına uygulanabilir. İzolasyon levhalarının su yalıtımının üzerinde yer aldığı detaya “ters teras çatı”; su yalıtımı katmanının ısı yalıtımı levhalarının üzerinde bulunduğu detaya ise “geleneksel teras çatı” denilmektedir. Teras uygulamalarında su yalıtım örtüleri aynı zamanda buhar kesici vazifesi görmektedir.

Çatılarda ısı, su, ses ve yangın yalıtımı detayları birlikte çözülmeli ve konforlu bir yalıtım oluşturmak için malzemeler birbirleriyle uyumlu seçilerek mutlaka yoğuşma hesaplaması yapılmalıdır. Duvarlarda yalıtım ise, çeşitli ısı yalıtım malzemelerinin genellikle duvarlara monte edilmesiyle, binanın dışından, içinden veya iki duvar katmanının arasından yapılabilir. Dıştan yapılan uygulamalar ile cephenin tümüne ısı yalıtım malzemeleri sabitlenebildiğinden; Isı köprüleri oluşmaz. Ayni zamanda uygulama dış taraftan yapıldığı için duvarlar sıcak kalır ve yoğuşma meydana gelmez.

Çatı Yenileme, çatı onarımı, Çatı İzolasyonu

Bu işlemde öncelikli olan müşterinin genel isteğine göre yapılması daha uygun olup en güzel şekilde müşterinin kullanım isteğine göre gerçekleşmesi önemlidir. Mevcut çatı işlemleri uygulanacak alanın ilk önce gizli dere yapılacaksa onun sıvalarının yapılması için baca ve havalıkların yükseltilmesi müşterinin isteğine göre 5*10 10*10 15*20 20*20 ölçülerinde malzemeler kullanılarak ana kargas yapılması sonrasında Osb veya inşaatlık kapama tahtası ile binanın izolasyona hazır hale getirilmesi gerekir.. İsteğe göre kiremit altı örtüsü ve kiremit döşenerek çatının kapama işlemi tamamlanır. Son dönemlerdeki hava şartlarındaki ani değişiklikler nedeni ile çatı yapımındaki bazı olmazsa olmaz esasları uygulamamız gerektirmektedir. Örneğin; kiremitlerin sık aralıklarla çivilenmesi veya bağlanmasını gerektirmektedir.
Gizli dere su gider meyili fazla olması su boşaltım için en uygun biçimde yapılması gerekir. Su iniş ağızlarını pislik tutucu konulması gider borularının tıkanmaması için uygun bir çözümdür.
Gizli dere izolasyonlarının likit membran arduğazlı membran alüminyum folyolu membran ile meyil yönleri hesap edilerek izolasyonu yapılır.

Çatı ana taşıyıcıya alt tarafından döşeyeceğiniz alüminyum baraklı cam yünü ile en iyi netice alına bilinir.. Unutmayalım ki en az kalınlık 8-10 cm olmalıdır. Çatı ana taşıyıcısı ahşap kalaslardan oluşmuş ise büyük bir ihtimalle 5X10 cm ebadında kalaslar dikine döşenmiştir. Dolayısı ile bir problem aksetmez. Ama demir kutu profil kullanılmışsa en iyi ihtimalle 6 cm yüksekliği vardır. Ve 8 ila 10 cm lik camyününü sıkıştırarak kullanmağa kalkarsanız maliyet hesapları çok yüksek olur. Unutmayın ki cam yünü ne kadar kabarık olursa o kadar iyi ısı yalıtımı yapar. Aynı zamanda demirin iyi bir ısı iletici olduğu düşünülürse alttan 3-4 cm kalınlığındaki ahşap çıtalarla kaplanması halinde hem yükseklik hem de ısı köprüsü problemi çözülmüş olur.

Çatı onarımı ve tadilatı fiyatları

Fiyatlar Kullanılan ürün özelliklerine ve ebatlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu konuda iletişim bilgilerimizi kullanarak veya şubelerimize gelerek bilgi alabilirsiniz. Uygun fiyat kaliteli hizmet için bizi tercih ediniz.  Üretimden montaja kadar tüm aşamaları kendi bünyemizde yapıyoruz. Sanayi kuruluşları için özel çözümler ve projeler üretmek bizim için onurdur. Ücretsiz keşif, tasarım ve diğer hizmetlerimizden* yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Eser Yapı Dekorasyon olarak bu konuda sizlere hizmet vermekten onur duyarız.